Isnin, 30 Mei 2011

Rancangan Pengajaran Bahasa Melayu Tahun 1

RANCANGAN PENGAJARAN
Bilangan pelajar : 35 orang
Masa : 60 minit
Tema : Alam Haiwan

Kandungan Pelajaran
1.0  Membaca dan memahami perkataan
2.0  Membina dan menulis perkataan
3.0  Membaca dan memahami frasa

Hasil Pembelajaran
1.12  Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi  ‘e’ taling, ‘e’ pepet dan ‘o’
2.12  Membina dan menulis perkataan yang mengandungi ‘e’ taling, ‘e’ pepet dan ‘o’
3.4     Membaca dan memahami frasa yang mengandungi ‘e’ taling, ‘e’ pepet dan ‘o’

Set Induksi  (5 minit)
  1. Guru menunjukkan ‘slideshow’ (gambar suasana di zoo) kepada murid-murid.
  2. Guru bersoaljawab dengan kanak-kanak secara individu dan beramai-ramai.
a)      Apakah nama tempat ini ?
b)      Pernahkah kamu ke sini ?
c)      Apakah yang murid-murid dapat lihat di tempat ini?

Aktiviti   1  (10 minit)
  1. Guru menunjukkan gambar binatang( monyet, tenuk, kerbau, penyu,sotong,orang utan dan merak) kepada kanak-kanak  melalui gambar yang terpapar dalam blog.
  2. Guru menunjukkan perkataan binatang (monyet, tenuk, kerbau, sotong, orang utan dan merak) melalui perkataan yang ada pada blog.
  3. Guru membunyikan perkataan yang mengandungi  huruf ‘e’ pepet, ‘e’ taling dan ‘o’ pada suku kata.
  4. Murid diminta menyebut perkataan tersebut secara individu dan beramai-ramai.

Aktiviti 2 (15 minit)
  1. Murid dikehendaki melengkapkan sukukata awal berdasarkan gambar dengan menekan huruf pada papan kekunci . Contoh
_ _ t o n g               





     _ _ n u k


      _ r a n g    _ t a n g

     _ _ r a k



 Aktiviti  3 (15 minit)
  1. Guru meminta murid-murid melihat beberapa frasa yang dipaparkan di skrin.
  2. Guru meminta murid-murid membaca  frasa tersebut.
penyu besar        beruang hitam       monyet berang           orang utan berbulu
  1. Guru membahagi murid-murid kepada  3 kumpulan.
  2. Guru memanggil wakil setiap kumpulan untuk memadankan gambar dengan cara klik di papan kekunci, contohnya :
                                                                    
                            Monyet besar






             Penyu besar

    
                                                                          



Aktiviti   4 (10 minit)
  1.  Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan untuk aktivti mencantum gambar.
  2. Setiap kumpulan akan berbincang untuk menyiapkan aktiviti mencantumkan gambar.
  3. Murid bergilir-gilir menyiapkan tugasan yang diberikan 

Penutup (5 minit)
1.      Guru bersoal jawab dengan murid secara rawak tenta

ng apa yang telah dipelajari  tadi. Contoh soalan :
a)      Sebutkan nama binatang  yang telah kamu pelajari tadi.
2.      Murid diperdengarkan lagu “ Bunyi Binatang” dan murid menyanyi bersama-sama.
     Lirik lagu
Saya ayam kok kok kok kok kok
Saya itik pak pak pak pak pak
Saya burung pit pit pit pit pit
Kami bunyi  kok kok kok kok kok
                    pak pak pak pak pak
                    pit pit pit pit pit
  

Tiada ulasan:

Catat Ulasan